Daniele Rondoni - 10 let KATANA Zirconia

Krátce předtím, než byla KATANA™ Zirconia ML před deseti lety představena na veletrhu IDS v Kolíně nad Rýnem, jsem měl to potěšení být pozván do Japonska. Navštívili jsme výrobní závody KATANA™ Zirconia a od Kazunobu Yamady a Takura Nagury jsme se dozvěděli, jak nový materiál funguje. Všechny dentální zirkony, které jsem doposud používal, byly bílé a poměrně neprůhledné.

Okamžitě mě zaujala složitost výrobního postupu včetně všech opatření, která společnost Kuraray Noritake Dental přijala, aby zajistila mimořádně vysokou kvalitu materiálu a polotovarů. Zdálo se, že polotovary mají extrémně homogenní vícevrstvou strukturu a vysokou hustotu, která zaručuje stabilní hrany a hladký povrch. To, co nám řekli ve výrobním závodě, potvrdil Kazunobu Yamada, který se s námi podělil o své zkušenosti a ukázal nám několik případů provedených technikou full- contour. Příjemně mě překvapilo, že dokázal vytvořit působivé výsledky bez přidání barvy. Kazunobu Yamada byl navíc zjevně schopen vyleštit povrch svých náhrad během několika sekund. Dokonale hladký povrch by umožnil vyhnout se použití glazury, která se obvykle velmi rychle opotřebuje a zanechává potenciálně drsný povrch, jenž může poškodit protilehlý zub.

Na základě toho, co jsem se naučil v Japonsku, jsem se vrátil do Itálie a začal s tímto úžasným novým materiálem experimentovat. I když Kazunobu Yamada označil výrobek KATANA™ Zirconia ML za řešení pro monolitické náhrady v posteriorní oblasti, já jsem jej začal používat ve všech oblastech úst - s různými koncepty provedení od full-contour po mikro-cutback s mikrovrstvením ve vestibulární oblasti. Provedení okluzní kontaktní oblasti bylo vždy prováděno v hladkém, leštěném zirkonu.

Obrázek 1: Jeden z prvních příkladů předních náhrad zhotovených ze zirkonu
KATANA™ ML individualizovaného pomocí výrobku CERABIEN™ ZR pomocí nové
techniky mikrovrstvení.

Obrázek 2: Možné provedení technikou cut-back.

Během testovacího období jsem se o novém zirkonu, který se tolik lišil od předchozích generací, dozvěděl spoustu informací. Nejdůležitějším poznatkem bylo, že podmínky zpracování mají obrovský vliv na konečný výsledek. Společnost Kuraray Noritake Dental poskytla cennou podporu, např. v podobě protokolů sintrování a doporučení pro zpracování a povrchovou úpravu. To mi pomohlo vyvinout vlastní pracovní postup a koncept založený na provedení technikou full- contour v posteriorní oblasti a různých možnostech techniky mikro-cutback s mikrovrstvením v anteriorní oblasti. Pro mě je to dokonalá kombinace nového typu zirkonu (KATANA) a tradičního porcelánového materiálu (CERABIEN™ ZR Luster Porcelain a Internal Stain).

Nový přístup jsem poprvé představil v květnu 2013 na setkání studijního klubu Noritake v italské Florencii. Mnozí kolegové jím byli nadšeni a začali jej používat. Zatímco další vývoj, jako jsou průsvitnější (kubické) varianty materiálu a nová generace vícevrstvého zirkonu s pevností v ohybu a gradientem průsvitu, rozšířil možnosti použití a potenciál v oblasti estetiky, skutečně oblíbeným přístupem, který používají zubní technici po celém světě, se stalo mikrovrstvení. V roce 2016 bylo na uzavřeném zasedání Evropské akademie estetické stomatologie uznáno jako relevantní pracovní postup.

Obrázek 3: Dokonale vyleštěné palatinální zirkonové povrchy předních náhrad.

Obrázek 4: Nedávný případ pacienta, kterému byla zhotovena
náhrada ze zirkonu KATANA™ Zirconia STML ...

Obrázek 5: … s konečnou úpravou pomocí výrobku CERABIEN™ ZR
Internal Stains a mikrovrstvou produktu CERABIEN™ Luster Porcelain LT1.

Co je však hlavním důvodem úspěchu této koncepce a vícevrstvého zirkonu, jehož průkopníkem je KATANA™ Zirconia ML? Podle mého názoru by neměl být používán z důvodu větší jednoduchosti nebo ekonomických důvodů, jak by se mohlo na první pohled zdát. Čas ušetřený při vrstvení
by se měl být využit na jiné úkoly, jako je texturování povrchu a doladění postupu zpracování. Skutečným přínosem je, že výrobek KATANA™ Zirconia ML a jeho nástupci umožňují lepší řešení, která jsou přizpůsobená potřebám pacienta. Především nám umožňují zachovat přirozenou strukturu zubu, protože potřebná tloušťka stěny je menší. Nabízejí také mechanické výhody, protože nedochází k odštípnutí a okluzní kontaktní plocha zůstává v průběhu času hladká. V mé zubní laboratoři jsme zcela změnili naše pracovní postupy a - protože dáváme přednost konzervativnějšímu přístupu, kdykoli je to pro daný případ indikováno - často upouštíme od plného vrstvení.

Výrobek KATANA™ Zirconia lze považovat za velký přínos pro digitální pracovní postupy v zubní laboratoři a ordinaci, který zvyšuje efektivitu protetických postupů. S řadou KATANA™ Zirconia Multi-Layered je snadné dodržet náš slib, že poskytneme nejlepší možnou kvalitu a estetiku. A to díky tomu, že tyto materiály nás ideálním způsobem podporují a poskytují dokonalou kombinaci tradice a inovace.

Potřebujete doplnit Vaše zásoby disků KATANA ZIRCONIA? Využijte výhodnou akci 10+1 disk ZDARMA do konce června.